• Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
16 marca 2023

Święto żeglarzy i podsumowanie minionego roku zorganizował w sobotę (11 marca) Śląski Okręgowy Związek Żeglarski. Najpierw odbyła się Gala Żeglarska, podczas której uhonorowano najlepszych żeglarzy, a później koncert zespołów szantowych.

Na Gali Gminę Poraj reprezentowali: wójt Katarzyna Kaźmierczak, prezes Mariny Poraj Urszula Grzywacz i Adam Zaczkowski, wiceprezes Mariny. Gmina Poraj została wyróżniona nominacja do nagrody za współorganizację ubiegłorocznych „Regat Jurajskich” oraz specjalne podziękowania za wspieranie żeglarstwa dzieci i młodzieży.

W minioną sobotę 11 marca, w Szkole Muzycznej im. Jana Kiepury w Sosnowcu odbyła się Gala Żeglarstwa Województwa Śląskiego 2022, uświetniona występem znanych i lubianych szantowych zespołów Ryczące Dwudziestki i Sąsiedzi. Galę zorganizował Śląski Związek Żeglarski, a podczas imprezy zostały wręczone nagrody „Śląskie Żagle 2022”. Statuetki przyznawane były w siedmiu kategoriach. O zwycięstwie decydowała kapituła w składzie: kapitan Andrzej Kania, kapitan Janusz Szlachetko i kapitan Jacek Wacławski.

Gmina Poraj, wraz z UKS Morka i KW Enif, została nominowana do nagrody za najlepsze regaty ubiegłego roku – „Regaty Jurajskie”. Podziękowania za wspieranie żeglarstwa dzieci i młodzieży, popularyzację aktywnego wypoczynku po żaglami, wkład w rozwój bazy wodniackiej realizowanych nad Zalewem Porajskim odebrała wójt Katarzyna Kaźmierczak. Ich organizator i główny sędzia Jarosław Cieślak, prezes UKS Morka został nominowany do nagrody osobowość roku.

Zwycięzcami zostali:

I. Kategoria Wydarzenie/Inicjatywa Klubowa Roku - kapituła podjęła decyzję o nie przyznawaniu nagrody głównej, gdyż inicjatywy te są nie do porównania a wszystkie kluby w ich przygotowanie włożyły ogrom pracy który zasługuje na docenienie: 1. Jubileusz 90-lecia powstania oraz 65-lecia ciągłej pracy 10 Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej im. gen.Mariusza Zaruskiego połączone z otwarciem nowej Stanicy Wodnej w Katowicach - Szopienicach 2. Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej PGE PolSailing którego partnerem regionalnym po raz piąty był Klub Żeglarski Zagłębie 3. Festiwal Piosenki Żeglarskiej dla dzieci "Szancik" organizowany od wielu lat przez Śląski Yacht Club przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach.

II. Rejs Roku 2022 - nagrodę główną otrzymał rejs Arktyka 2022, organizator Sławomir Skalmierski za znakomicie przygotowany rejsu na jachcie „HI OCEAN ONE” na trasie ze Spitsbergenu przez Jan Mayen, wyspę nie zamieszkaną na stałe, gdzie 2 członków załogi jako druga polska ekipa w historii weszło na najwyższy szczyt – wulkan Beerenberg (2277 m n.p.m.) . Następnie przepłynęli na Grenlandię do jednej z najbardziej niedostępnych miejscowości Ittoqqortoormiit, później pomiędzy górami lodowymi fiordu Scoresbysund do Rejkiawiku.

III. Regaty Roku 2022 - nagrodą główną podzieliły się dwa kluby KW LOK Garland Gliwice i Śląski Yacht Club za IV Dzierżno Cup kluby udowodniły, że przy dobrej współpracy dwóch klubów można znakomicie zorganizować na jeziorze nie posiadającym odpowiedniej infrastruktury, najliczniejsze jeśli chodzi o liczbę startujących zawodników regaty na południu Polski.

IV. Zawodniczką Roku 2022 została Danusia Grudzień za zdobycie w ubiegłym roku 4 medali Mistrzostw Polski w klasie ILCA 6, złotego w sprincie oraz w kategorii do lat 17 i 2 srebrnych w kategorii do lat 19 i 21. Dokonała tego pomimo zmagania się na początku sezonu z złamaniem nogi w kolanie i rozpoczęciem startów od klasy ILCA 4 w ortezie (regaty te wygrała).

V. Zawodnikiem Roku 2022 został Wojtek Wójcik - za zdobycie 3 miejsca w Mistrzostwach Polski w sprincie w klasie Optimist, 4 w Pucharze Polski klasy Optimist gr.A, 3 miejsca w Pucharze KS Zatoka Puck, 8 miejsca w Międzynarodowych regatach Goldener Optimist Kiel w Niemczech. Dzięki tym i innym swoim dobrym startom Wojtek otrzymał nominację do startu w Mistrzostwach Świata, na których reprezentował nasz kraj wraz z pozostałymi członkami kadry narodowej do której był w ubiegłym roku powołany.

VI. Trenerem Roku 2022 został Kamil Stęplowski - za zaangażowanie w pracę z zawodnikami, która zaowocowała w ubiegłym roku min. tytułem Mistrza Polski klasy Opimist gr.B dla Piotrka Malitowskiego, 2 miejscem w klasie ILCA 4 do lat 17 dla Julii Maziarz oraz 3 miejscem dla Karola Rusina w tej samej kategorii, 1 miejscem w Mistrzostwach Młodzików dla Piotrka Milotowskiego i 2 miejscem dla Zuzanny Strużyk. Troje zawodników trenera: Kinga Szlachetka, Michał Godlewski i Michał Trzpis zostało powołanych do kadry Polski w klasie ILCA 4 na sezon 2023.

VII. Osobowością Roku 2022 został Jan May - Majewski za zaangażowanie w budowę jachtu morskiego ASTERIAS w latach 70-tych ubiegłego stulecia w studenckim klubie SYC przy Politechnice Śląskiej. Wyszkolenie wielu żeglarzy w założonej przez siebie szkole oraz wspieraniu i uczeniu wielu późniejszych j.s.m i kapitanów na swoim jachcie morskim. Za pokazanie poprzez swoją postawę jak powinien zachowywać się prawdziwy żeglarz.